Klíčení semen palem

Klíčení semen je ta nejlepší možnost, jak si vypěstovat palmu. Už od vyklíčení se seznamujete s nároky co jaký druh potřebuje a palma se stává odolnější, než kdybyste si jí koupili už v nějaké velikosti.

Klíčení v podstatě není nic složitého, stačí dodržet pár základních pravidel.

Čerstvá semena jsou naprostým základem všeho. Subtropické palmy si klíčivost udržují delší. Potřebují také změny teplot přes den a v noci, některé dokonce potřebují stratifikaci (jako například semena palmy Parajubaea). Tropické palmy mají klíčivost kratší, některé přísně tropické druhy jako například semena rodu Calamus vydrží klíčivá jen pár týdnů a po měsíci je můžete vyhodit. Je to dáno tím, že v tropických oblastech jsou jen 2 roční období a to léto a monzun (období dešťů) a když semeno v době dešťů vyklíčí, není na co čekat a musí hned vyklíčit. Takže semena doporučuji kupovat jen z ověřených zdrojů, což rozhodně nejsou překupníci z eBay apod. Mezi nejznámější obchod se semeny patší něměcký rarepalmseeds, kde v sekci NEW určitě naleznete plno druhů palem, co by se vám líbily, horší jsou ale ty ceny. 

Teplota. Pokud máme čerstvá semena a odstranili jsme zbytky oplodí (semena s oplodím se běžně neprodávají), tak bychom měli najít v bytě takové místo, kde budou mít semena ideální teplotu na klíčení. Taková je 30-35°C u tropických druhů a u subtropických je to například 15°C noc a 25-35°C den. Dosáhnout takové teploty není snadné. V zimním období lze využít radiátor, ale tam se semena rychle ohřejou a rychle zchladí. Prodávají se i různé topné podložky a kabely s termostatem apod. Já používám asi nejhorší možnou věc, ale semena mi úspěšně naštěstí klíčí. Mám je v akváriu a zahřívají mi je zářivková tělesa. Semena světlo nepotřebují, jsou tam jen kvůli teplotě a celé je to zapojené do časovače, který je spíná a vypína tak, aby tam byla správná teplota. Celé je to uzavřené, takže dochází i k menším únikům tepla. Ale tuhle metodu nedoporučuji, určitě se vyplatí více topný kabel, nebo podložka.

Vlhkost. Na té také dost záleží. Semena totiž nesmí nikdy uschnout! Opravdu je to tak. Správně by se měla posílat vlhká třeba v ubrousku nebo v lignocelu. Nesmí ale být moc vlhká, aby neuhnila (většinou právě toto bývá problém).

Prostředí. To by mělo být sterilní a dobře propustrné. Skvělým médiem pro klíčení je kokosové vlákno (lignocel) a perlit. Semena v něm nehnijí, neplesniví, neklíčí v tom plevel a je to dobře propustné a semena dýchají, což je taky při klíčení důležité (výměna plynů mezi semeny)



Metody

Ziplock sáček. Asi nejjednodušší metoda, ale pozor. Semena potřebují často větrat a často hnijí, nebo přesychají. Už jsem pár druhů semen v ziplocku zabil právě kvůli špatně odhadnuté vlhkosti. Stačí semena smíchat s médiem, odhadnout správnou vlhkost, zamotat jako tabák a umístit ke zdroji tepla. Ziplocky často kontrolujeme (alespoň 2x týdně) jestli něco neklíčí a případně upravujeme vlhkost. V případě vyklíčení je nutné semínka ihned vyndat a přesadit do květináčů. Nemusíme se bát úhynu naklíčených semen. Statisticky umře tímto způsobem třeba jen každé desáté semínko, nebo i méně, ale většinou z jiných důvodů.

Krabičky. Uzavíratelné mělké plastové krabičky jsou lepší alternativou ziplock sáčků, s tou mají lidé lepší zkušenosti, já jsem i v krabičkách dříve klíčil kokosy a šlo to parádně.

Přímé zasazení. Asi nejlepší metoda co se týče šetrnosti a minimálním manipulování se semeny, ale náročná na místo a hlavně semínko je většinou daleko od zdroje tepla. 

Text a fotografie: Vojtěch Pospíšil
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky