Pěstování palem

Když vám někdo bude říkat, že pěstování takových obrovských rostlin nemá smysl, tak je na velkém omylu. Člověk k tomu musí mít vztah a čas. Plno rostlin lze pěstovat jako přenosné nádobové rostliny po mnoho let. Pokud již pěstujete, nebo plánujete začít, zde na mém webu naleznete nejenom motivaci, ale i pár určitě užitečných rad.


Chci začít pěstovat palmy, nebo jiné rostliny, jak na to?

Pokud nemáte moc zkušeností, rozhodně se vyhněte kupování velkých rostlin. Já se už mnohokrát spálil koupí nějaké krásné velké palmy a bylo to úplně k ničemu. Většina rostlin pochází z holandských skleníků, ty jsou "vyrychlené" v ideálních podmínkách a při přenesení za okno strádají, mnohdy se s tím šokem směrem dolů nesrovnají vůbec.

Jistotou je seznámit se s každým druhem již od semínek. Klíčení semen není žádná věda, musí se zachovat pár faktorů a pak to jde hravě (o klíčení semen připravuji článek). Dají se sehnat i semena naklíčená, ta jsou sice dražší, ale většinou jde o dobrou investici. Rostlina je přímo od vyklíčení zvyklá na bytové podmínky a díky tomu se stává nenáročnou ve vašich podmínkách.

Koupě malých semenáčků vyklíčených v bytě je taky skvělá věc. Zásadní věcí je neprahnout po té největší a nejhezčí rostlině. Čím starší je, tím hůř si pak bude zvykat na jiné podmínky i když se bude jednat i třeba o stejný byt a přesunete roslinu na jiné okno. Takže pokud máte možnost koupit nějaký semenáček pěstovaný v bytě (ne v holandském skleníku), tak se vůbec nemusíte bát, že by vám doma palma nerostla, navíc se nejedná o velkou finanční investici.

Základ k úspěchu

Přizpůsobte se potřebám rostlin, naopak to bohužel nepůjde. Pěstování není to, že si koupíte kytku, nosíte jí všude po baráku, až nakonec skončí někde ve tmavém rohu, protože se tam prostě hodila. 

Najděte to nejsvětlejší okno. To je základ k úspěšnému pěstování. Schovejte záclony pod postel, vytáhněte žaluzie a přemístěte kytky na okno. Čím blíže, tím lépe. Co se týče světla, více si můžete přečíst v mém článku zde: https://pestovani-palem.webnode.cz/umela-osvetleni

Používejte propustné substráty. Toho docílite smícháním klasického substrátu s perlitem nebo pískem. Perlit je naprosto skvělá věc, používejte ho, vyplatí se to. Podobně jako kokosové vlákno (lignocel), přimícháním do substrátu uděláte kořenům rostliny obrovskou radost.

Mírná zálivka. Asi žádná palma nemá ráda příliš mnoho vlhkosti - dávejte si pozor, aby vám rostliny nestály ve vodě. Mírná zálivka znamená, že má rostlina NEUSTÁLE mírně vlhký substrát. Nesmí přeschnout, ani stát ve vodě. Raději zalévat 3x týdně stejným objemem vody, než jeden monzum za týden (v ideálním případě)

Hnojení. Malé rostliny se nehnojí, NIKDY! Mají malé kořeny, které se hned spálí. Ani v malé koncentraci nejsou schopné živiny vstřebat. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale potom co jsem zabil asi 20 palem jsem si na to začal dávat opravdu pozor. To samé platí o rostlinách, které jsou čerstvě přesazeny, nebo nově přemístěny. Hnojení je celkem věda, více v clánku pestovani-palem.webnode.cz/umela-osvetleni

Teplota. U tropických palem dbáme v zimě na to, aby se nám rostliny nenachladly. U teploty pod 20°C zpomalují růst. V zimě by dlouhodobě neměla klesnout pod 16°C, hrozí nachlazení a uhnití kořenů. 


Text a fotografie: Vojtěch Pospíšil
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky