Klíčení až po pěstování Cocos nucifera


Problematika kupovaných rostlin

Je někdy velmi obtížné odolat a nekupovat již vzrostlé palmy, které se nám líbí. Bohužel u kokosové palmy to platí dvojnásob. Tyto rostliny pochází ze skleníků, kde je permanentně teplota 30+, vysoká vzdušná vlhkost a velmi mnoho světla. Kokosky si to bohužel moc dobře pamatují a při koupi byste jim měli dát minimálně velmi podobné podmínky. Takže pokud nemáte skleník, nebo zimní zahradu, budou nejspíše šance Vaší nové krásné kokosky minimální.

Já jsem jednou takovou palmu kupoval (jednu z těch co jsou vystavené na fotce) a byla krásná jen pár týdnů, za 2 měsíce mi zemřela a to v těch samých podmínkách teď pěstuji své kokosky a těm tyto podmínky vyhovují, protože jsou od vyklíčení v těch samých podmínkách. Kdybych si místo ní koupil za stejnou cenu příslušný počet kokosů, udělám mnohem lépe.



Jak vyklíčit doma kokosovou palmu?

Nemusí to být až tak obtížné, jak se zdá. Klíčem k úspěchu je dodržení pár základních pravidel. 

Výběr kokosového ořechu - mé osobní zkušenosti a zkušenosti kluků z Tropik.cz se shodují. Vybíráme kokosové ořechy, které nejsou příliš velké, mají v sobě mnoho kokosové vody (kokos bez vody již nevyklíčí) a nemají na sobě žádnou vadu jako třeba poškozený klíčící otvor (embryo je v jednom ze tří klíčících ok na horní straně kokosu, zbylé dvě jsou slepé) a na to se především zaměřit. Tvarově by neměly být moc pravidelně kulaté, spíše se zaměřit na oválný tvar. Nesmíme zapomenout i na vhodnou dobu výběru kokosového ořechu. Letos jsem dělal průzkum a kupoval jsem kokosy po celý rok a ty, co jsem koupil na jaře, byly všechny špatné a nevyklíčil ani jeden. V létě je to už o něco málo lepší, ale stále nic moc. Z tohoto období mám jen jednu palmu z kupovaného množství cca 6-10 kokosů, což je bída. Nejlepší období je podzim až zima, tedy listopad až leden. To mi vyklíčily téměr všechny kokosy. 

Důležitá poznámka! Nesmíme zapomenout na původ palmy a ochránit kokosový ořech před chladem! Ideálně ho zabalit pod bundu, nebo zahrabat do oblečení a vložit do tašky.

Mám kokos, co teď? - Je důležité kokos řádně umýt (klidně i mýdlem a kartáčem) v teplé vodě, protože kokos nebudeme sázet, ale dávat do vody. Zde se už praktiky klíčení značně liší, prostor se tedy otevírá improvizaci a důvtipu každého z nás. Důležité je udržet stálou velmi vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu kolem 25-30 stupňů. Většinou zde platí čím vyšší, tím lepší. Já používám plastovou nádobu a naspod ponořené ve vodě vodní topení nastavené na max 30 stupňů. Ze shora je plexisklo a vysrážená voda padá zpět na kokosy. Toto se mi ukázalo jako nejlepší způsob, ale improvizaci se meze nekladou. Hlavně nesmíme zapomínat hlídat sterilitu prostředí, často měnit vodu, kokosy občas vydrhnout od plísně apod.

Za jak dlouho mohu očekávat nějaké výsledky? -  Pokud jsme dodrželi všechna základní pravidla, není problém, že se dostaví výsledek i v řádech dnů! V největší sezóně mi všechny živé kokosy (jinými slovy ty, které nebyly podchlazené a měly stále živé embryo) vyklíčily do dvou týdnů, což je úžasný výsledek. 

Zasazení kokosu - Zde se názory opět mohou lišit, z mé zkušenosti není potřeba čekat zbytečně dlouho a kokos zasadit hned, jakmile bude první kořen alespoň 1cm dlouhý. Kluci z Tropik.cz dělali pokus, kdy jeden zasadili hned v této velikosti a druhý naopak nechali dlouhou dobu ve vodě. Výsledky byly viditelné velmi brzy, malá rostlina dokáže rychle přijmout živiny z půdy a je viditelně větší. Někteří lidé naopak zase sází kokosy hned do půdy, kdy klíček není vůbec vyvinutý... 
Na zasazení použijeme klasický substrát s pískem, nebo perlitem klidně v poměru 1:1, ale ani to není příliš nutné, ovšem rostlina to ocení. Důležitou věcí při zasazení je velmi šetrné manipulování, abychom neulomili klíček od kokosu. Palma sama kokosový ořech oddělí po nějakých 3 - 5 letech (velmi dlouho čerpá živity z kokosu). 

Alternativa klíčení kokosů - Časově náročnější alternativa klasického klíčení je přímé zasazení a umístění do tepla. Přiznám se, že s ní zkušenosti nemám, jeden kamarád pěstitel si tuto metodu vychvaluje, tak jsem to schválně zkusil taky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Pěstování - Teď už stačí jen udržovat substrát mírně vlhký (například rosením) a první 3/4 roku nehnojit. Pěstování zase tak složité není, nejkritičtější je zimní období, kdy nám teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů a omezíme zálivku jen na nejnutnější minimum. Palma zpomalí růst a s prodlužujícím se dnem na jaře opět začne velmi rychle růst. Kokosová palma patří mezi nejrychleji rostoucí palmy na světě, oproti ostatním palmám při správném pěstování může po dvou letech dorůst až ke stropu, když jí to umožníme. S letněním buďte opatrní, zejména kvůli již mnohokrát zmiňované teplotě (hlavně v noci).

Největší problematika při kupování kokosových ořechů

Málokdo má opravdu takové štěstí, že přijde do obchodu, koupí kokosový ořech a vyroste mu z něj palma. Celoročně v jednom obchodě kupuji kokosy a jen málokdy se dočkám pozitivního výsledku. Ani tak nezáleží na tvaru kokosu jako na tom, jak dlouho byl kokos ve skladě. 
Kokosy se sem přiváží v chlazených kontejnerech při 5-10°C, tato cesta trvá až 3 týdny. Poté se kokosy z kontejneru skladují dále ve velkoskladech při teplotě 10°C a právě toto je důvod, proč je často klíčivost tak mizerná. Pokud máte štěstí, natrefíte na várku, která není v ČR moc dlouho a kokos ještě není tak moc podchlazený, aby nevyklíčil.
To taky souvisí s mým dalším poznatkem, proč v zimním období (prosinec-leden) jsou kokosy nejčerstvější. Je to docela logické, v tomto období je v obchodech nejvíce lidí a kokosy jdou nejvíce na odbyt, proto je větší pravděpodobnost, že naleznete čerstvější várku kokosů.


Kokosové kultivary a vliv na růst

Nejčastější kultivary, které můžeme sehnat v supermarketu jsou 3, kulatý, mírně oválný a dlouhý protáhlý. Každý má specifický vzhled, růst, klíčivost apod. 

Jako nejsnažší ke klíčení je právě ten mírně oválný. Vyklíčit kulatý kokos už je poměrně složitější, nicméně pár takových palem mám oproti dlouhému protáhlému, který se mi povedlo vyklíčit jen jednou a palma zahynula.

Co se týče vlivu kultivaru (tvaru kokosu) na rychlost růstu, tak kulatý kultivar vede na plné čáře. Mám dvě stejně staré kokosky a ta z toho kulatého kokosu roste 6-7mm/den! Ta z toho mírně oválného roste střídměji. Odhaduji tak 2x pomaleji. Nebyl jsem si tímto tvrzením jistý, ale díky spolupráci s klukama z Tropik.cz jsem si mohl toto tvrzení ověřit nezávisle na dalších faktorech při pěstování.


Má nejzajímavější kokoska

Za svůj největší úspěch v pěstování kokosových palem považuji kokosku, kterou přezdívám Dvojče. Ono není moc složité přijít na význam tohoto jména. Jednoho dne kontroluji kokosy a vidím rozdvojený klíček. V přírodě tento úkaz je vzácný, tedy minimálně u této palmy, u jiných druhů je to více než obyklé. 
Nyní je 9 měsíců stará a je to opravdu obr! 
Nyní mám kokosku dvojče pod umělým osvětlením (žárovka High Power LED čipy, více v článku o osvětlení) a každý týden dělám rysku, podle které určuji rychlost růstu. Momentálně roste snad ještě rychleji, než v létě díky právě umělému osvětlení. Hodnoty se pohybují kolem 6mm/den. Den jí tedy prodlužuji někdy až na 16 hodin a také díky tomu mohu i v zimě kokosku hnojit. Osvětlovat zejména kokosky velmi doporučuji.

Dvojče první rok růstu

Dvojče druhý rok růstu


Dvojče 31.8.2017, začíná být fakt obrovská, a to má cca rok a půl. Od spodu začíná dělit listy a trochu se obávám co budu za další rok a půl dělat. 


Měli jsme trochu problém se sviluškama, teď už ale naštěstí kokosky nenapadají a nový list je už bez flíčků. Docela mě mrzí, jak ty staré listy postupem času odchází (zasychají, žloutnou a celkově degradují) s příchodem nového listu. 


Snad zvládne zimní minimum světla, je už tak velká, že nejspíše letos žádné světlo používat nebudu, protože by většina šla z pokoje pryč oknem.

Kokoska 31.12.2017

Bylo tak pěkně a teplo, že šla na chvíli ven, abych si mohl udělat pár fotek. Na to, že mám v pokoji v podstatě tmu a má jen umělé světlo, tak vypadá celkem dobře.

Kokoska v botanické

Bohužel u nás v ČR moc kokosek v botanických zahradách nenalezneme. Je to nejspíše limitováno extrémně rychlým tempem růstu. Své o tom ví například botanická zahrada v Brně, kde svou kokosku nedávno museli z nedostatku místa pokácet. 

Snad Botanická zahrada Na Slupi (Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze) bude vyjímkou a popere se s tímto nesnadným úkolem profesionálněji, než kolegové z Brna. Ke konci léta 2016 jsem totiž daroval této botanické zahradě jednu ze svých vypěstovaných kokosek, kterou nejspíše na jaře 2017 budou vysazovat do hlavního skleníku mezi ostatní palmy. 


Text a fotografie: Vojtěch Pospíšil
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky